„ŚWIĘTY MIKOŁAJ POWRACA” Dołącz do akcji

W tym roku Mikołaj proponuje nowy sposób obchodzenia swoich imienin. Zamiast nowych prezentów wymieńcie się zabawkami lub książkami, które cieszyły Was przez jakiś czas i które mogą jeszcze cieszyć innych.

Zapraszamy na Mikołajki Wymienianki.

Poznaj szczegóły akcji:

1. Zarejestruj się na stronie internetowej www.pine.org.pl, tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy szkół, aby otrzymać bezpłatny plakat promujący akcję, który możesz wywiesić w szkole.

2. Przeprowadź z klasą lub klasami (I-III szkoły podstawowej) dyskusję na temat tego, co dla dzieci jest najważniejsze w Bożym Narodzeniu, czy ważna jest odpowiedzialność za planetę i innych ludzi oraz jakie problemy dla realizacji tych wartości stanowi kultura konsumpcyjna.

3. Zaprezentuj pomysł wprowadzenia eko-prezentów, czyli podarowania już posiadanych i używanych zabawek lub przedmiotów, zamiast zakupu nowych, i poddaj go dyskusji w klasie. W szczególności dyskusja może dotyczyć tego, czy dzieci uważają, że rzeczy na prezenty muszą być nowe, jak by się czuły, gdyby otrzymały lub dały komuś używany przedmiot jako prezent oraz skąd mogą wynikać takie uczucia.

4. W przypadku zaakceptowania pomysłu przez dzieci, opisz prezenty jakie można sobie wzajemnie wręczać. Przykładowo, mogą to być w szczególności:

  • drobne i tanie, używane upominki, jak kubki, figurki, książki,
  • używane, ale niezniszczone pojedyncze zabawki, jak maskotki, samochodziki.

5. W przypadku zaakceptowania pomysłu przez dzieci, podczas Mikołajków 6 grudnia niech zostaną rozdane eko-prezenty. Sposób ich rozdania może być następujący:

  • przed Mikołajkami dzieci przynoszą swoje zapakowane prezenty i wrzucają je do jednego worka w ten sposób, aby nikt nie widział jaki prezent kto przyniósł,
  • następnie dzieci wyciągają losowo prezenty z worka i trzymając je, siadają w kółku,
  • siedząc w kółku, jedno dziecko mówi jakąś liczbę i dzieci przekazują trzymane przez siebie prezenty tylu kolejnym dzieciom zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ile wynosiła ta liczba,
  • przydział prezentów się kończy, kiedy jedno z dzieci powie stop.

6. Jeżeli jesteś chętny, weź udział w spotkaniu ewaluacyjnym pierwszej edycji Akcji, które odbędzie się dnia 10 grudnia o godzinie 18.00 w siedzibie Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju ul. Nabielaka 15 lok 1 w Warszawie.

 

plakat mikolajki