Okres realizacji: 1.09.2024-30.08.2026
Źródło finansowania: The Swedish Institute in Stockholm
Lider: Air Pollution and Climate Secretariat (AirClim)
Partnerzy: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju (ISD) oraz Polski Klub Ekologiczny – Okręg Pomorski (PKE-OP)
Opis projektu:
Projekt ma na celu ocenę polityk adaptacji do zmian klimatu regionalnych i globalnych organizacji międzyrządowych wzdłuż korytarza od Morza Bałtyckiego przez Polskę i Ukrainę do Morza Czarnego. Na podstawie tej oceny sformułowane zostaną zalecenia mające na celu poprawę tych polityk, z uwzględnieniem niebezpieczeństwa fałszywych lub szkodliwych rozwiązań. Zasięg geograficzny projektu został wybrany w oparciu o centralną rolę obszaru objętego projektem w Polsce i na Ukrainie na dwóch morzach regionalnych, a mianowicie na Morzu Bałtyckim i Morzu Czarnym. Szwedzkie wody morskie są pod silnym wpływem procesów zachodzących w tym korytarzu. Podczas gdy wiele pozostaje do zrobienia również w Szwecji, różne realia polityczne (w tym tragiczne skutki równie tragicznej wojny) do tej pory utrudniały politykę związaną z działaniami adaptacyjnymi na obszarach odwadnianych między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. Ważnym wkładem Szwecji jest rekonfiguracja Morskiego Planu Przestrzennego (MSP), który jest już używany na całym świecie jako przykład zarządzania środowiskiem morskim.
Powstaną trzy briefingi/raporty: Prognozy zmian klimatu i zakwaszenia oceanów (Wiodący: AirClim, kontr. od wszystkich partnerów); Działania adaptacyjne dla regionu na poziomie lokalnym (Przypadek: Polska; Wiodący: ISD, kontr. od PKE OP); Zarządzanie działaniami adaptacyjnymi i przyszłe zalecenia dla korytarza (Wiodący: ISD, kontr. od wszystkich partnerów).
Częściowo w oparciu o te publikacje, projekt opracuje wnioski i stanowiska oraz zorganizuje spotkania organizacji pozarządowych i kampanie informacyjne. Na Ukrainie szczególny nacisk zostanie położony na wdrażanie polityk środowiskowych UE oraz na kampanię społeczeństwa obywatelskiego, uwzględniającą również środowiskowe skutki wojny.
