Ruszyło głosowanie na najlepsze i najgorsze propozycje wydatkowania funduszy UE w krajowych planach odbudowy. Wśród kandydatów jest 7 propozycji z Polski, ale zagraniczne propozycje też mogą być warte wsparcia. Do zabawy zachęcamy w ramach projektu LIFE_UNIFY.

Na stronie www.cashawards.eu ruszyło głosowanie na dobre, złe i brzydkie propozycje wydatkowania funduszy UE zaproponowane przez poszczególne kraje członkowskie w krajowych planach odbudowy. Propozycje do głosowania zgłosiły organizacje członkowskie CAN-Europe.

Jak głosować?

Na stronie internetowej podzielono kandydatów do głosowania na 12 kategorii. W każdej kategorii możesz zagłosować jeden raz na jedną propozycję, albo możesz oddać głos tylko w jednej kategorii na jedną propozycję, albo zagłosować tylko w kilku kategoriach.  Jedno jest pewne – Ty decydujesz! Po zaznaczeniu odpowiednich opcji na stronie, przejdź na dół i naciśnij przycisk „submit”.

Kategorie

W głosowaniu dostępne są następujące kategorie (klikając w nazwę możesz przeczytać opisy kandydatów po Polsku):

Start Sprawiedliwej Transformacji

Wsparcie dla społeczności energetycznych

Jazda na fali termomodernizacji

Oczy zamknięte na efektywność energetyczną

Planowanie za zamkniętymi drzwiami

Fałszywe zwroty z transporcie

Ani czysta ani sprawiedliwa transformacja

– Gdzie nie wieje wiatr i nie świeci słońce

Transport na paliwa kopalne

Aby zniszczyć przyrodę

Podpalając klimat

– Prosto do kieszeni zanieczyszczających

Kandydaci

Przygotowano aż 7 propozycji z Polski, która ma aż po dwie pozycje z dwóch kategoriach: Fałszywe zwroty z transporcie oraz Podpalając klimat. Tak źle wypada jeszcze w tylko Bułgaria, która ma po 2 propozycje w kategoriach: Aby zniszczyć przyrodę oraz Podpalając klimat.

Jednak 3 z polskich propozycji są przykładami dobrych rozwiązań, m.in.: efektywności energetycznej, sprawiedliwej transformacji oraz wsparcia dla społeczności energetycznych. W efekcie Polska ma po 1 kandydacie w każdej z kategorii, które prezentują dobre rozwiązania.

Kto wygra…

Weź udział w zabawie i pomóż tym samym skorygować istniejące krajowe plany odbudowy w dobrą dla klimatu stronę. Głosowanie trwa do końca kwietnia, a publiczne wręczenie symbolicznych nagród dla dobrych, złych i brzydkich odbędzie się podczas corocznego zgromadzenia ogólnego CAN-Europe w ostatnich dniach kwietnia br. Wybrani na pewno będą mieli o czym myśleć.

W najbliższych tygodniach będziemy przedstawiali Wam wybranych kandydatów do głosowania. www.cashawards.eu

Materiał został przygotowany w ramach projektu „LIFE_UNIFY – łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.