Dziesiąty numer czasopisma Transport Miejski i Regionalny w 2023 roku otwiera nowy artykuł dr Wojciecha Szymalskiego nt. ruchu wzbudzonego w komunikacji publicznej. Kluczowy wniosek z artykułu to:

W przypadku utworzenia pasa autobusowego na Moście i Trasie Łazienkowskiej w 2009 roku stwierdzono pasażerski ruch wzbudzony w transporcie publicznym autobusowym rzędu 1789 osób w godzinie szczytu porannego. Ruch ten pojawił się obok przejęcia części pasażerów samochodów osobowych przez transport publiczny, obok zjawiska zmiany tras komunikacyjnych przez użytkowników systemu oraz obok zjawiska przeniesienia części podróży z godzin pozaszczytowych na godziny szczytu.

Zachęcamy do przeczytania całości ponieważ pokazuje ona jak dojść do takich wniosków i co może z tego wynikać. Artykuł jest kontynuacją badań nad ruchem wzbudzonym prowadzonych przez dr Szymalskiego od 2013 roku [>>ZOBACZ]. Jak to w korku – wolno, ale do przodu.

Artykuł został także zaprezentowany i dobrze przyjęty w 2023 roku podczas konferencji Aktualne problemy transportu publicznego w miastach i aglomeracjach w Krakowie we wrześniu 2023 roku. Konferencję organizował Krakowski oddział SITK.

Jak tylko będziemy mogli zamieścić pełny artykuł na naszym portalu, zrobimy to. Póki co zapraszamy do czytelnictwa czasopisma drukowanego.