W dniu 28 grudnia 2023 roku dr Wojciech Szymalski rozmawiał z Martą Żakowską i Karolem Trammerem na temat polityki wobec transportu samochodowego i transportu publicznego w Polsce.

Na portalu chronmyklimat.pl oraz kanale Facebook chronmyklimat transmitowaliśmy na żywo rozmowę Wojciecha Szymalskiego z Martą Żakowską oraz Karolem Trammerem. 

W rozmowie poruszono wątki m.in. transportu na żądanie, wykluczenia komunikacyjnego na terenach wiejskich, organizacji transportu publicznego w aglomeracjach, wydatkowania funduszy europejskich na kolej i drogi. Marta Żakowska zwróciła uwagę, iż istnieje potrzeba uruchomienia całej grupy ekspertów i aktywistów przeciwko zaciskającej się pętli uzależnienia Polaków od samochodów, a także zajęcia się transportem, jako tematem horyzontalnym, a nie branżowym. Karol Trammer proponował rozwiązania oparte na dobrym planowaniu, rozkładach jazdy i przede wszystkim dobrze rozpoznanych potrzebach transportowych, których zaspokojenie nie zawsze wymaga przejechania całej trasy samochodem. 

Całą rozmowę można wciąż oglądać z odtworzenia na kanale facebook chronmyklimat [LINK]. Zapraszamy!

Finansują nas

Wydarzenie jest współfinansowane z instrumentu finansowego LIFE komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu LIFE_Togetherfor1.5 oraz z Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu (BMWK) w ramach projektu TOWARDS CLIMATE-NEUTRAL EU: EFFICIENT ALLOCATION OF EU FUNDS. Opinie wyrażone w materiale promocyjnym i podczas wydarzenia nie stanowią oficjalnego stanowiska współfinansujących.